Останні новини

Новини  /  Останні новини

USAID підтримало навчальну поїздку до Німеччини для ознайомлення з досвідом організації правничої освіти

20.04.2016

12 українських фахівців, причетних до вироблення політики в сфері правничої освіти – представники Міністерства освіти на науки, Міністерства юстиції, парламентських Комітетів з питань правової політики, правосуддя та освіти, Вищої ради юстиції та визнаних правничих шкіл з 4 по 8 квітня 2016 року відвідали Німеччину для ознайомлення з досвідом підготовки правників.

Німеччина має добре розвинену та децентралізовану систему правничої освіти, відому у всьому світі підготовкою правників високої якості, які обіймають посади суддів. Зокрема, в землі Північний Рейн-Вестфалія, який є найбільшим за кількістю населення федеральним штатом Німеччини, корисно ознайомитися з кращими прикладами у таких сферах як розбудова та забезпечення сталості ефективної системи правничої освіти; вироблення державної/публічної політики, яка забезпечує високу якість правничої освіти; та запровадження ефективних механізмів внутрішнього й зовнішнього контролю якості юридичної освіти. Крім того, Німеччина є унікальним прикладом активної участі Федерального міністерства юстиції у впливі на зміст та забезпечення якості правничої освіти, що може бути гарною моделлю для українського Міністерства юстиції. Повноваження Мін’юсту передбачають активну співпрацю з Міністерством освіти і науки у сфері формування навчальних програм для юридичних факультетів та впровадженням контролю за якістю юридичної освіти, втім ці повноваження  з різних причин поки не реалізовано.  

Програма була організована за спільної підтримки Проекту USAID «Справедливе правосуддя» та Німецького фонду міжнародного правового співробітництва. Делегація відвідала Бонн, Дюссельдорф та Кельн. Програма навчальної поїздки включала робочі зустрічі з колегами з ключових установ федеральної землі Північний Рейн-Вестфалія, діяльність яких стосується правничої освіти: правничої школи Університету міста Бонн, Міністерства юстиції та його Екзаменаційного відомства у Дюссельдорфі, Політехнічного університету Кельну та Вищого суду землі Північний Рейн-Вестфалія у Кельні.

З метою застосування отриманих знань у виробленні концепції та для формування стратегії реформування юридичної освіти в Україні українська делегація вивчила найкращий досвід німецьких колег у сфері організації, структури та змісту правничої освіти. Учасники програми з цікавістю дізналися про наступне:

  • Окремий статус правничої освіти в Німеччині та роль юридичної освіти в секторі правосуддя Німеччини;
  • Дво-ступенева система повної юридичної освіти та умови доступу до правничої професії в Німеччині;
  • Роль та обов’язки Міністерства юстиції у підготовці професійних правників та розподіл обов’язків і повноважень між Міністерством юстиції й Міністерством освіти;
  • Незалежний випускний іспит по закінченню правничої школи, адміністрування якого здійснює Міністерство юстиції, включно з регуляторною базою, організацією та процесом;
  • Дворічна програма  практичного стажування перед отриманням диплому (Referendariat) для кандидатів з повною юридичною освітою та її правове забезпечення;
  • Формат функціонування правничих шкіл, включно з відповідними нормативними актами та механізмами забезпечення якості правничої освіти, системою самоуправління, автономією університетів/правничих шкіл, контролем якості та академічною свободою викладачів;
  • Налагоджена координація роботи між 44 правничими школами Німеччини та німецькомовними правничими школами Європи;
  • Сучасні тенденції щодо вимог ринку праці правників та можливості удосконалення правничої освіти завдяки державній політиці.

Організатори навчальної поїздки сподіваються, що отриманий досвід матиме позитивний вплив на процес модернізації правничої освіти в Україні, і що він буде врахований Міністерством юстиції й Міністерством освіти при виробленні Національної стратегії реформування правничої освіти та Плану дій по її впровадженню.

Останні новини

19.09.2016

Відбулася презентація посібника «Основи судової журналістики»

14.09.2016

Урядовці, освітяни та представники професійних спільнот обговорюють питання модернізації правничої освіти в Україні

21.06.2016

В Українському католицькому університеті відбудеться десята з серії відкритих лекцій з верховенства права – Юридичні бесіди «Правовладдя»

© Проект USAID «Справедливе правосуддя». Створення цього веб-сайту стало можливим завдяки підтримці з боку Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданій в рамках Проекту USAID «Справедливе правосуддя». Окремі думки, висловлені в матеріалах, опублікованих на цьому сайті, не обов’язково збігаються з поглядами та думками USAID чи Уряду США.